BIBLIOTEKA SZKOŁY PoDSTAWOWEJ IM. OBROŃCÓW WĘGIERSKIEJ GÓRKI W WĘGIERSKIEJ GÓRCE

ul. Zielona 41, 34-350 Węgierska Górka, tel/fax 338641417, email: spwg@vp.pl

Zapraszamy do odwiedzin

eTwinning w bibliotece

Kółko biblioteczne

Czytamy na przerwie

Już czytaliśmy:

  • Opowieści z Krainy Potworów
  • Powrót do Krainy Potworów
  • Pan Toti i sprawa makaronu
  • Pan Toti i Robocik

Teraz czytamy:

  • Dziadek i niedźwiadek

Odwiedzają nas teraz

Naszą witrynę przegląda teraz 28 gości 

Przygotowania do świąt...

... czyli warsztatów w bibliotece ciąg dalszy. Tym razem zmierzyłyśmy się z papierową wikliną. Ale nie koszyki, bo to przecież nie te święta:) Tworzyłyśmy wianki, które już w domu ozdabiane były według własnych pomysłów. Poniżej można zobaczyć jeden z nich autorstwa Wiktorii. Piękny prawda?

W te „papierowo - wikliniarskie” święta wpisała się również nasza biblioteczna choinka. I to od niej, a raczej od autorki tego projektu, wziął się pomysł na następne warsztaty. Będziemy tworzyć koty z papierowej wikliny! Ale jeszcze wcześniej spotkamy się na wspólne przygotowanie rurek, bo było z tym trochę problemów:)

Roboty w bibliotece?

A czemu nie? W tym tygodniu rozpoczęliśmy zajęcia z robotyki w bibliotece. Pracujemy z mBotami. Pierwsze spotkania to zapoznawanie się z samouczkami w programie mBlock. Niektórzy przeszli już poziom wyżej – tworzą własne skrypty. Przy okazji sprawdzamy znajomość języka angielskiego:)

Zabawa jest świetna, chociaż roboty nie zawsze chcą nas słuchać:) Ale to nie problem. Uczymy się na własnych błędach!

Po pierwszych doświadczeniach – kto chciał - przeniósł się na wyższy poziom:) Zaczęliśmy tworzyć własne programy i mBoty zaczęły parkować z zastosowaniem czujnika odległości od przeszkody (prawie jak samochody autonomiczne:). Nauczyliśmy się również stosować czujnik światła i teraz w ciemnych pomieszczeniach nasze pojazdy same świecą, a niektóre nawet grają:) Najlepszym „kompozytorem” okazał się Maciek. Bawo!

Z mBotami już się pożegnaliśmy. Niedługo zaczniemy pracę z LEGO MINDSTORMS® EV3.

Warsztaty w bibliotece

Za nami pierwsze spotkania w ramach warsztatów rękodzielniczych w bibliotece szkolnej. Na inaugurację został wybrany haft krzyżykowy. Dziewczęta tworzyły małe „cudeńka”, które ozdobią kartki świąteczne.

Następne spotkanie już wkrótce, a będzie poświęcone papierowej wiklinie.

Nowi czytelnicy w bibliotece

Ten tydzień należał w bibliotece do pierwszaczków. Pierwsze – już oficjalne:) – odwiedziny zaowocowały samodzielnie wypożyczonymi książeczkami. Biblioteka ma nadzieję, że będzie to początek długiej (najlepiej na całe życie:) przyjaźni z książką.

Klasa 1a...

... i 1b.

Nasza (nie)najdłuższa książka świata…

Od stycznia przygotowywaliśmy się do stworzenia rekordowo długiej książki. Uczniowie wykonywali pięknie ilustrowane, rękopiśmienne karty. Ich tematem miały być różne zwierzątka domowe.

W poniedziałek 23 kwietnia, w Dniu Książki i Praw Autorskich odbyła się prezentacja i oficjalny pomiar gotowej pracy. Nasz wynik to 12,53 m! Nie jest to rekord, ale całkiem spora książka! W jej tworzeniu wzięło udział 58 uczniów (pobiliśmy pewnie niejedną encyklopedię:)

Podobną zabawę od czterech lat organizuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie. Ich tegoroczny rekord to prawie 780 metrów. Mamy więc co pobijać:)

Biblioteka dziękuje wszystkim, którzy wzięli udział w zabawie, a są to: Monika Kalinowska, Milena Mazurkiewicz, Anna Pawlus, Zyta Żółty, Amelia Tirak, Jakub Hazuka, Patryk Majoch, Samuel Baszuk, Michał Hyla, Fabian Kupczak, Nikola Urbańska, Oliwier Jafernik, Maja Sporek, Maja Jeleń, Michał Tomiczek, Maja Trela, Krzysztof Dziedzic, Tomasz Dziedzic, Martyna Żyrek, Maria Krutak, Mikołaj Sokół, Oliwia Rąb, Jarosław Kasperek, Antonina Setla, Łucja Biegun, Mateusz Wisła, Joanna Jurasz, Zuzanna Dziedzic, Mateusz Dudek, Marta Zawada, Dominik Dymkowski, Paulina Bieś, Adam Witos, Natalia Kania, Zofia Biesiedzin, Wiktoria Tirak, Patrycja Michulec, Nikola Tyrlik, Bruno Jurasz, Samuel Kaczmarek, Mateusz Krutak, Zosia Piętka, Alicja Kolarzyk, Judyta Fucik, Stanisław Szczotka, Zuzanna Krzus, Bartłomiej Piskorz, Wiktoria Krajcarz, Grzegorz Marszałek, Wojciech Porzycki, Sandra Jarco, Jan Szczotka, Emilia Fiedor, Amelia Pucińska, Aneta Marcak, Urszula Gawlas, Igor Białożyt, Sara Ćmiel

Książkę można jeszcze podziwiać do jutra – na drugim piętrze. Zapraszamy!