BIBLIOTEKA SZKOŁY PoDSTAWOWEJ IM. OBROŃCÓW WĘGIERSKIEJ GÓRKI W WĘGIERSKIEJ GÓRCE

ul. Zielona 41, 34-350 Węgierska Górka, tel/fax 338641417, email: spwg@vp.pl

Zapraszamy do odwiedzin

eTwinning w bibliotece

Kółko biblioteczne

Czytamy na przerwie

Czytaliśmy:

  • Sposób na Elfa
  • Dasz radę, Marcelko!
  • Przenosiny
  • Straszyć nie jest łatwo!
  • Wszystko zaczyna się od marzeń
  • Szczęśliwi czas liczą!

Teraz czytamy:

  • Jaś Wiadomy zmienia świat

Odwiedzają nas teraz

Naszą witrynę przegląda teraz 32 gości 

Nasza (nie)najdłuższa książka świata…

Od stycznia przygotowywaliśmy się do stworzenia rekordowo długiej książki. Uczniowie wykonywali pięknie ilustrowane, rękopiśmienne karty. Ich tematem miały być różne zwierzątka domowe.

W poniedziałek 23 kwietnia, w Dniu Książki i Praw Autorskich odbyła się prezentacja i oficjalny pomiar gotowej pracy. Nasz wynik to 12,53 m! Nie jest to rekord, ale całkiem spora książka! W jej tworzeniu wzięło udział 58 uczniów (pobiliśmy pewnie niejedną encyklopedię:)

Podobną zabawę od czterech lat organizuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie. Ich tegoroczny rekord to prawie 780 metrów. Mamy więc co pobijać:)

Biblioteka dziękuje wszystkim, którzy wzięli udział w zabawie, a są to: Monika Kalinowska, Milena Mazurkiewicz, Anna Pawlus, Zyta Żółty, Amelia Tirak, Jakub Hazuka, Patryk Majoch, Samuel Baszuk, Michał Hyla, Fabian Kupczak, Nikola Urbańska, Oliwier Jafernik, Maja Sporek, Maja Jeleń, Michał Tomiczek, Maja Trela, Krzysztof Dziedzic, Tomasz Dziedzic, Martyna Żyrek, Maria Krutak, Mikołaj Sokół, Oliwia Rąb, Jarosław Kasperek, Antonina Setla, Łucja Biegun, Mateusz Wisła, Joanna Jurasz, Zuzanna Dziedzic, Mateusz Dudek, Marta Zawada, Dominik Dymkowski, Paulina Bieś, Adam Witos, Natalia Kania, Zofia Biesiedzin, Wiktoria Tirak, Patrycja Michulec, Nikola Tyrlik, Bruno Jurasz, Samuel Kaczmarek, Mateusz Krutak, Zosia Piętka, Alicja Kolarzyk, Judyta Fucik, Stanisław Szczotka, Zuzanna Krzus, Bartłomiej Piskorz, Wiktoria Krajcarz, Grzegorz Marszałek, Wojciech Porzycki, Sandra Jarco, Jan Szczotka, Emilia Fiedor, Amelia Pucińska, Aneta Marcak, Urszula Gawlas, Igor Białożyt, Sara Ćmiel

Książkę można jeszcze podziwiać do jutra – na drugim piętrze. Zapraszamy!

Dzień Pisma Ręcznego

W erze komputerów coraz większą popularnością cieszą się kursy kaligrafii. Wydawane są książki uczące jak ładnie i kształtnie pisać. My też włączyliśmy się w ten trend.

W Dniu Pisma Ręcznego uczniowie mogli pochwalić się pięknie (naprawdę!) wykonanymi rękopiśmiennymi kartami opowiadającymi historie różnych domowych zwierzątek. Prace konkursowe można podziwiać na wystawie w bibliotece. Zapraszamy!

Wszystkie karty wejdą w skład tworzonej (jeszcze do kwietnia) NAJDŁUŻSZEJ KSIĄŻKI ŚWIATA. Więcej o tym napiszemy już wkrótce!

Pierwszaki w bibliotece

Środa i czwartek to były specjalne dni dla naszej biblioteki. To wtedy właśnie nasze pierwszaczki po raz pierwszy wypożyczyły samodzielnie książki. Ale zanim do tego doszło, dowiedziały się, jakie zasady obowiązują w bibliotece: ile i na jak długo mogą wypożyczyć książkę, jak dbać o nią, co zrobić, gdy spotka ją coś złego (zniszczenie, zagubienie…) i jak zachowywać się w pomieszczeniu bibliotecznym. Wreszcie skończą się pytania: „Proszę Pani, od kiedy możemy już wypożyczać?”:).

Mam nadzieję, że ten zapał z poprzednich dni przełoży się na częste odwiedziny i góry książek wędrujące do domów i z powrotem!

Świętujemy…

Zaczął się październik, a z nim Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Stał się on okazją do inauguracji – prowadzonych od kilku lat – spotkań z książką na jednej z przerw.

Zaczynamy od „Sposobu na Elfa Marcina Pałasza”. Z książką tą związany będzie konkurs plastyczny oraz zabawa „tytułowa”.

Wszystkie szczegóły znajdują się na plakacie.

Będzie jeszcze jedna zabawa, ale o tym później! Zapraszamy do udziału wszystkich lubiących książki i bibliotekę:)

A tak wyglądało nasze drugie spotkanie z Elfem.

Spotkanie z panią Piątkowską

W piątek 28 października członkowie kółek: bibliotecznego i przyrodniczego wzięli udział w spotkaniu z pisarką – Renatą Piątkowską – zorganizowanym w ramach Herbaciarni Literackiej w Publicznym Gimnazjum w Węgierskiej Górce. Uczestnicy spotkania zetknęli się z trudną tematyką – uchodźctwa we współczesnym świecie – w którą wprowadziła Grupa Teatralna „Maska”. Następnie głos zabrała pani Renata Piątkowska. Pisarka opowiadała o swojej książce „Która to Malala?”

Dla szóstoklasistek było to już drugie spotkanie z autorką książek dla dzieci. Dzisiaj dzielą się z nami swoimi odczuciami:

„Bardzo mi się podobało, zwłaszcza, gdy pani [Piątkowska] opowiadała o książce. Chciałam kupić książkę „Która to Malala?”, ale nie miałam pieniędzy. Pati”

„Bardzo podobało mi się spotkanie z panią Piątkowską, a historia o Malali zainteresowała mnie tak bardzo, że od razu po spotkaniu zaczęłam czytać. Nawet moja młodsza siostra zaciekawiła się nią i prosiła mnie o to, abym jej poczytała. Alina”

„Bardzo podobało mi się spotkanie z panią Renatą Piątkowską. Zainteresowała mnie historia Malali. Szkoda, że nie dotarła książka „Hebanowe serce”. Cieszę się, że udało mi się dostać autograf! Julcia”

„… dowiedziałam się o Malali, która była małym uchodźcą. Jej historia jest bardzo poruszająca. Martyna”

„Pani Piątkowska bardzo ładnie opowiadała o książce „Która to Malala?”. Cieszę się, że byłam na tym spotkaniu. Chociaż nie było książki „Hebanowe serce”, ale było bardzo fajnie. Małgosia”